Yazı Başlıkları

WordPress Seo nasıl yapılır? 2023 sorusunu soracak olursak detaylı ve kapsamlı bir açıklama yapmak gerekir.

Kendi çabalarınızla kurduğunuz WordPress tabanlı internet sitenizin Google arama motorunda üst sıralarda gözükmesini istiyorsanız ilk seçeneğiniz WordPress SEO ajansından profesyonel destek almak olabilir.

İkinci seçenek zaman ve emeğinizi harcayarak aşağıdaki adımları uygulayarak WordPress sitenizde SEO yapabilirsiniz.

Ayrıca inceleyin: 7 Adımda Seo Uyumlu İçeriklerinizi Geliştirin

WordPress SEO İçin Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, arama motorlarında sizi üst sıralara taşıyan en büyük etkenlerden biridir.

Web siteniz henüz yeni olduğu ve yeterince SEO tabanlı içeriğe sahip olmadığı için sizin web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda gözükmesi pek mümkün değildir.

Bazı anahtar kelimeler aşırı rekabet içindeyken bazıları daha az rekabet oranına sahip olup kısa süre içinde o kelimeyle üst sıralara yükselmeniz mümkündür.

WordPress SEO Anahtar Kelime Seçimleri

ilk akla gelen anahtar kelimeler yerine daha özgün olabilirsiniz, ayrıca unutmayın ki arama motorunda index süreci genelde yavaş ileyen ve sabır gerektiren bir süreçtir.

Öncelikle ürününüzün özelliğini bilmeniz ve o özelliğin hangi değişkeninin ön planda olmasını istediğinizi bilmeniz gereklidir. Potansiyel müşterilerinizin sizi hangi kelimelerle bulabileceğini analiz edip o yoldan gitmeniz gerekmektedir. Bunun için bazı anahtar kelime eklentilerinden yardım alabilirsiniz.

SEO gelişimi için 6 Google Eklentisi yazımızı inceleyebilirsiniz.

“Long Tail Keyword” (Uzun kuyruklu anahtar kelime): Örneğin spor malzemeleri satışı için bir blog yazıyorsanız ayakkabı önerisi yerine “koşu ayakkabısı” hatta”x marka kırmızı koşu ayakkabısı” yazmanız bulunurluğunuzu arttırarak geri dönüş oranınızı yükseltir.

WordPress SEO Meta Açıklaması Önemi

Kullanıcılar sitenize girmeden önce vitrin görevi gören Meta açıklamayı okuduktan sonra sitenize girip girmeyeceklerine karar verirler.

Meta açıklaması genel anlamda sitenizdeki bir içerik hakkında arama motorunda bir kelime aratıldığı takdirde 160 karakterlik ön yazı olarak açıklanabilir.

Meta Açıklamanız İkna Edici Olsun

Kanca görevi görecek giriş cümlesiyle potansiyel müşteri ya da kullanıcıları kendinize çekin. Ayrıca  meta içeriğinizin son kısmında “Şimdi Tam Zamanı!” gibi harekete geçirici ifadeler kullanmaktan çekinmeyin.

WordPress SEO İçin Meta Açıklama Yapmak

Meta açıklamanız min-120 ile max-160 karakter arası olabilir, ne uzun ne kısa metinler seçin harekete geçirici net ve kısa özet şeklinde içeriğinizden bahsedin.

Son olarak anahtar kelimenizi ilk satırlarda veya en başta geçirmeye çalısın, bu sizin SEO indexsinizi o kelime üzerinde yoğunlaştıracaktır.

WordPress SEO yaparken Görsel Adı Belirlemek

Web sitenizde paylaştığınız görsellerinizi kaydederken Anahtar kelimenizi veya başlığınızı yazdığınızdan emin olun. Örneğin: “X-resim” şeklinde boşluk yerine “-”  şeklinde kaydedin ve Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin. Google botları Türkçe karakterleri tarayamayabilir.

WordPress SEO Backlink

WordPress seo backlink site içeriğinizi zenginleştirmek kadar domain otoritesini yüksek sitelerden backlink almanız da arama motoru optimizasyonunuz için çok önemlidir.

Diğer web sitelerinden aldığınız backlinkin özellikle güvenilir sitelerden ve hacklink olmaması önemlidir. Hacklink olarak yasa dışı yollardan alınan domain otoritesi düşük sitelerden alanın linkler sizi sıralamada yükseltmediği gibi düşürebilir.

SEO Dış Kaynaklara Link Verin

Tıpkı Başka sitelerden backlink aldığınız gibi siz de aynı şekilde sadece güvenilir web sitelerine link verebilirsiniz. Böylelikle Google sizi kullanıcılarınıza doğru bilgi verdiğinizi düşünür ve sizi üst sıralarda göstermeye daha yatkın olur.

Site içi Linkleme Yapmayı Unutmayın

Tıpkı başka dış kaynaklara linkleme alıp verdiğiniz gibi daha önce yazdığınız içeriklere bloglarınız ve paylaşımlarınız içinde link vermeniz indexlenmeniz ve kullanıcıların sitenizde daha uzun vakit geçirmesiniz sağlayacaktır.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress sistemini ilk kurduğunuzda, paylaştığınız içeriklerin URL yapısı uzun ve karmaşıktır ve anahtar kelime içermez. Fakat Google gibi arama motorları  direkt anahtar kelimeyi içeren, net URL’ler ister.

Daha başarılı WordPress SEO adına  Ayarlar Kalıcı Bağlantılar adımlarını izleyerek “yazı adı” URL’sini yapın. Aşağıdaki  görselde olduğu gibi “Yazı İsmi” seçeneğini işaretleyin.

Yüksek kaliteli Hosting Hizmeti Seçin

WordPress Hosting Firması seçmek

İnternet sitemizin verilerini saklamak için bir hosting firmasıyla çalışmamız gerekir. Genelde en ucuzu seçmek gibi bir hata yapılır fakat her hosting hizmeti veren firma aynı kalitede değildir. Site veri hızı, site güvenliği ve özellikle kaliteli hosting hizmeti veren firmalar en fazla yarım saat içinde dönüş garantisi verir.

Çalıştığınız hosting firmasının bu özellikleri barındırması sitenizin sağlığı açısından önemlidir.

WordPress alt tabanlı sitelerin aldığı hosting hizmeti SEO(arama motoru optimizasyonu) açısından da önemlidir. Google’da sıralamanızı bile etkiliyebilir.

Son olarak bazı hosting hizmetleri Google’ın botlarının sitenize girmesini ve analiz yapmasını engeller o yüzden hosting seçiminizi yaparken dikkat edin. Oyuna yenik başlamayın.

WordPress  SEO Fiyatları Nedir?

WordPress  SEO Fiyatları Nedir? sorusunun net bir cevabı yoktur fakat genellikle dijital reklam ajanslarından SEO için fiyat alırken dikkat edilmesi gereken başlıca elementler şu şekildedir:

  • Sektörün Rekabet Durumu 
  • Rekabet Edilecek Kelimelerin SEO’daki yeri
  • Web sitesinin index sıralaması
  • Web sitesinin içerik durumu
  • Domain otoritesi 

Gibi elementler WordPress  SEO Fiyatlarını belirlemek için ana ölçülerdir.