Yazı Başlıkları

Sosyal Medya Stil Rehberi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medyada stil rehberi 2023 : Markalaşmaya yoluna girdiğinizde, sosyal medya için en iyi stil rehberini geliştirmeniz şart bu yüzden ilk olarak stil rehberinizi oluştururken iki durumu göz önünde bulundurmalısınız.

İlk olarak, sosyal medya içeriğinizin genel görünümü, sesi ve hissi ile içeriğinizi nasıl paylaştığınızı ve takip hedef kitleniz hakkında tartışmalı ve genel görünümünüz hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

İkinci olarak, Facebook, Twitter, İnstagram gibi katılmayı seçtiğiniz sosyal medya platformlarının her biri ile ilgili özellikleri tanımlamanız gerekli.

Sosyal medya stil rehberi oluştururken ekibinizi veya kendinizi yönlendirmek, motive etmek adına aşağıda yazılanları muhakkak gözden geçirin:

 • Rakip şirketlerin başarılı sosyal medya stil rehberi örnekleri.
 • Geçmişte şirketiniz için işe yaramış sosyal medya stil rehberi örnekleri.
 • Sadece sosyal medyaya giriyorsanız, ilerledikçe bir örnek kılavuz derlemeyi unutmayın.
 • Bir süredir sosyal medya kullanıyorsanız, iyi çalışan, etkileşimi veya satışları en üst düzeye çıkaran  kampanyalardan iki veya üç örnek seçin.

Sosyal Medya Stil Rehberi Oluşturma

Sosyal medya stil rehberimizin, teknoloji geliştikçe veya etkileşiminize göre yeni paylaşımlar ekleyebileceğimiz bir çalışma düzeni olmalıdır. Unutmayın ki iyi bir sosyal medya yönetimi her şirket için her zaman artı bir değerdir. Emeğinizin karşılığını muhakkak alırsınız.

Sosyal Medya Stil Rehberi Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Medya Marka Stili Oluşturmak

Sosyal medya stil rehberiniz, sosyal medyada tarzınızı ve marka kimliğinizi belirginleştiren, kullanmak istediğiniz tarzı içermelidir. Sosyal medya hesabınıza giren bir kullanıcı sayfaya girdiği an o sosyal medya sayfasının sizin markanıza ait olduğunu anlamalı. Bu bir marka kimli örneğidir.

Sosyal Medya Profilleri

Her sosyal medya platformu farklı şekilde düzenlenmiştir. Twitter yalnızca 150’den fazla karaktere izin verirken, Instagram görsel tabanlıdır (ve daha fazla video tabanlı olmaya doğru ilerliyor).

Bunun ötesinde, her platformun farklı bir kitlesi vardır. Linkedin ve kariyer.net, ağ oluşturma ve bağlantı kurma ile ilgilenen profesyonel iş adamlarını çekme eğilimindedir. TikTok ve Snapchat, video formatına ve modaya uygun etkileyicilere ilgi duyan çok daha genç bir kitleye sahip olma eğilimindedir.

Hangi platformlarda olacağınıza karar verdikten sonra, her biri için profil oluşturmak önemlidir. Profilleriniz, yararlı ipuçlarıyla birlikte her platformdaki özelliklerinizi özetlemelidir.

Sosyal Medya Kapsayıcı Dil Yönergeleri

Bunu yeterince vurgulayamayız. Kapsayıcı dil ve erişilebilirlik her zamankinden daha önemli. Bir grup potansiyel müşteriyi üzmek veya uzaklaştırmak her zaman kötü bir fikirdir.

Sosyal Medya Gönderi Formatları

Tek tip bir görünüm ve içerik oluşturma kolaylığı için, sosyal medya platformlarınızın her biri için biçimlendirme yönergeleri benimsemenizi öneririz.

Örneğin, Twitter’da gönderi paylaşıyorsanız, gönderilerinizi bir başlık, metin gövdesi, bağlantı ve hashtag(ler) ile tanımlamak isteyebilirsiniz. Instagram için yorumların uzunluğunu ve kaç tane hashtag kullanacağınızı belirlemek isteyebilirsiniz.

Sosyal medya ekibiniz, her medya türüyle kullanılacak formatı önceden tanımlayarak, internet genelinde tutarlılık sağlayacak içerikler oluşturabilir.

Sosyal Medya Dilbilgisi/Noktalama İşaretleri

Dilbilgisi ve noktalama işaretleri, bir sosyal medya gönderisinde, hedef kitlenizin ve marka imajınız açısından hayati öneme sahip olabilir. Sosyal medya gönderiniz paylaşılmadan önce mutlaka editörünüz tarafından kontrol edilmelidir.

Gönderilerinizi bir reklam panosu veya dış billboard olarak düşünün; kötü dilbilgisi kullanan veya uygun noktalama işaretlerinden yoksun bir reklamın, herkesin göreceği bir mecrada görünmesini istemezsiniz.

Aynısı tüm sosyal medya gönderileri için geçerli olmalıdır. Ayrıca paylaşımlarınız özensiz görünüyorsa potansiyel  müşterilerinize yanlış mesaj gönderiyorsunuz demektir.

Ayrıca İnceleyin: Sosyal Medya Pazarlama Terimleri 2023

Sosyal Medya Görsel Rehber

TikTok‘tan Reels’e Instagram‘a ve Facebook‘tan YouTube‘a kadar videolar, günümüzde sosyal medya gönderilerindeki başlıca iletişim biçimidir. Hatta bazıları hareketsiz görüntülerin geçmişte kaldığını söyleyebiliriz.

Kabul etmek gerekise video görüntülerinin ana hatlarını belirlemek için bir sosyal medya görsel stil rehberi olarak ayrılan bütün bir alt bölüme sahip olmak isteyebilirsiniz.

Sosyal Medya Multimedya Kullanımı

Fotoğraflardan videolara, grafiklere ve GIF’lere kadar her şey, kullanımı kolay bazı sistemlerde tanımlanarak kataloglanmalıdır.

Örnek:

 • Her platformda kullanılacak ortam türü için bir plan tanımlayın.
 • Görselleri seçerken çeşitliliği ön planda tutun.
 • Renkler ve yazı tipleri için marka imajına göre seçim yapın.
 • Mümkünse her platform için uygun biçimler kullanın.

Günümüzde birçok şirket, birden çok kullanıcı için kolayca erişilebilmesi ve doğrudan tutulabilmesi için çeşitli görüntülerini barındırdıkları bir varlık kitaplığı oluşturur.

Sosyal Medya Hashtag ve Emoji Kullanımı

Hashtag’lerin ve emojilerin kullanımının ana hatlarını çizmek, sosyal medya uzmanının bu araçları gereğinden fazla veya az kullanmasını engelleyecektir. Hashtag’ler ve emojiler söz konusu olduğunda, bazen daha azı daha fazladır.

Sosyal Medyada Emoji Kullanımı

 • Emojileri satır sonuna yerleştirin ve cümlenin ortasına yerleştirmekten kaçının.
 • Profesyonel bir konuyu tartışırken veya Linkedin gibi sitelerde emoji kullanmaktan kaçının.
 • Bilgi veya duygu iletmek için sınırlı alan olduğunda (Twitter’da olduğu gibi) kullanın.
 • Yorumlarda ve yanıtlarda samimi bir jest olarak kullanın.

Sosyal Medya Flaş Haber Paylaşımı

Özellikle bir kasırga veya deprem gibi çok büyük olduğunda ve yaşamları etkilediğinde ya da topluluğunuzu etkilediğinde, son dakika haberlerine yanıt vermek için bir strateji geliştirin. Kazazedelere hızlıca geçmiş olsun dilemek adına basit bir mesaj bile kuruluşunuzu insanlaştıran nazik bir jest olarak görülüyor. Samimi ve içten olduğunuzdan emin olun.

Sosyal Medyada Rakip Gönderileri

Bazı şirketler, rakipler arasında devam eden iyi huylu fikir tartışmalarına sahiptir (Twitter’da Mercedes ve BMW’yi düşünün). Bununla birlikte, bu tür bir sohbete katılmadan önce bunun sonuçlarını anladığınızdan emin olun. Acele etmeyin.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya için en iyi stil rehberini oluştururken, dahil edilmesi gereken son iki husus vardır:

Yorumlara ve Sorulara Yanıt Verme

Başarılı bir sosyal medya kampanyasının kritik parçası, her platformda yorumlara ve yanıtlarla etkileşim kurmaktır.

Soruları yanıtlamak ve yorumları yanıtlamak, hedef kitlenizi sıcak müşteriye dönüştürmenin harika bir yoludur.

 

Daha fazla bilgi için: Sosyal Medyada satış yapmanız için bilmeniz gerekenler

Bütün bu işlemleri ve daha fazlası için profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Etölya Dijital 7/24 dijital çözümleriniz için  markanızın yanınızda.

Daha fazla bilgi ve sorunlarınız için bize ulaşın.

Etölya Digital