Yazı Başlıkları

Günümüzde Facebook, İnstagram ve Messenger gibi platformlara reklam vermek istiyorsanız tek bir yerden eski ismiyle Business Manager yeni ismiyle  Meta Business’ı kullanmak zorundasınızdır.

Sosyal Medyaya reklam vermek Neden Önemlidir?

Facebook ve İnstagram’ın değişen algoritmasıyla günümüzde sadece sosyal medya üzerinden düzenli paylaşım maalesef yeterli kalmamaktadır. Piyasada artan rekabet şartlarıyla birlikte ve reklamların her geçen gün artmasıyla, organik takipçi veya hedef kitleye ulaşmak  zorlaşmıştır.

Bu yüzden bugün internet üzerinden satış yapmayı planlayan E-Ticaret firmaları için sosyal medya reklamları zorunlu hale gelmiştir.

Meta Business reklamlarının bilgi edinmeden  rastgele bir şekilde yapılması büyük ihtimalle şirketinize veya size para kaybettirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Sosyal medyada daha etkili nasıl reklam verilir?

Bu yazımızda sadece birkaç dakikanızı ayırarak en etkili şekilde sosyal medya reklamlarını kullanmayı öğrenebilirsiniz.

1.Doğru Hedef Kitleyi Bulun

Yayınladığınız reklamları sizin ürünlerinizle ilgilenmeyen kişilere pazarlamaya çalışırsanız sonuç muhtemelen gereksiz para ve zaman kaybı olacaktır.

Büyük markalar bütçelerinden dolayı ve tanınırlığını arttırmak adına hedef kitleyi geniş tutabilir.

Özellikle gelişmekte olan küçük E-ticaret siteleri için hedef kitleye yönelik nokta atışlarıyla reklam vermek tutarlı sonuçlar doğuracaktır.

Meta Business’ta ilgi alanları seçeneği ile kendi hedef kitlenize yönelik analizler yapıp reklam kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Örneğin: “Kadın Elbisesi” satıyorsanız sadece “moda” tarzı bir ilgi alanı seçerek ilgi alanını daraltıp satın alma olasılığı yüksek olan kişilere reklamlarınızın gösterilmesini sağlanacaktır.

2.Reklamlarda ilgi çekici görsel kullanımı

Sosyal Medyada özellikle İnstagram ve Facebook gibi alanlarda insanlar hızlı kaydırma eğilimindedir. Bu yüzden reklamınızın efektif olup göze çarpması için olabildiğince insanları etkileyerek bir anlıkta olsa dikkat çekecek görsellere ihtiyacınız vardır.

1.Her şeyden önce görseliniziniz yüksek çözünürlükte olması zorunludur.

2.Görsellerin renkli, parlak ve dikkat çekici bir renkte seçmeniz sizi bir adım öne atar.

3.Fakat ana renklerinizi seçerken reklam çıkacağınız platformun renklerini kullanmamaya özen gösterin(Örn:Facebook-Mavi Beyaz) bu sizin göz aşinalığı nedeniyle reklamınızın dikkat çekmemesini sağlayabilir.

Sosyal Medya Reklamlarında Görsel Seçimi Neden Önemlidir?

Eğer tanıtımınızda insan kullanacaksanız kullandığınız kişinin mutlu olduğuna emin olun. Fakat aşırıya kaçan samimiyetsiz ifadelerden  yaratmaktan kaçının. Antipati yaratabilir.

Araştırmalar sonucu kadın görselinin erkek görseline oranla daha iyi dönüşler aldığı belirlenmiştir. Temanıza uygun olarak kadın görseli kullanmayı tercih edebilirsiniz. Tabi  tıraş bıçağı pazarlamıyorsanız. 🙂

Sosyal medyada reklamınızı verirken görselinizin üzerine bilgilendirici ve çekici yazılar yarak görseli güçlendirebilirsiniz. Fakat alanınızın %20 sini geçmemesine özen gösterin.

İnstagram veya Facebook’ta kişilerin gerçek fotoğrafları esastır, bu yüzden kullanacağınız insan görselini hazır şablon olarak değil de daha samimi olması açısından kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu size daha iyi geri dönüşler sağlayacaktır.

3.Pixel Kodunu Kesinlikle Kullanın

Remarketing (yeniden pazarlama) yapmak adına Pixel, Meta Business reklam panelinize eklemeniz gereken küçük bir koddur.

Pixel kodu ne işe yarar?

Müşterilerinizin web sitenize girdiğinde aldığı aksiyonları ölçmenizi sağlar. Böylelikle web sitenizi ziyaret eden ve ürünlerinizi alma olasılığı

yüksek olan potansiyel müşterilerinizi reklamlarınıza optimize edebilirsiniz. Böylece hedef kitleye yönelik nokta atışı reklam oluşturma olasılığınız yükselecektir.

Örneğin: Daha önce bir alışveriş sitesinde bir ürünü inceleyip almadan çıkığımız olmuştur. Daha sonraki günlerce o ürünle ilgili veya rakip firmalardan benzer ürünlerin İnstagram veya Facebook ana sayfamızda defalarca gözüktüğünü fark etmişsinizdir.

İşte Pixel tam olarak bu işe yarar. Eğer isterseniz müşterilerinize yönelik “son 2 ürün” gibi pazarlama teknikleri de uygulayabilirsiniz.

4.Potansiyel Müşterileriniz İçin Özel Kitle Yaratın

Potansiyel müşterileriniz web sitenize ilk defa giriş yaptıklarında ürünlerinizi inceledikten sonra hemen alışveriş yapmamaları yüksek ihtimaldir.

Her ne kadar da mükemmel reklam kampanyasını oluşturup en iy görselleri kullansanız bile müşterileriniz sitenize ilk girişinde alışveriş yapmıyor olabilir. Bu durum gayet normaldir.

Yapılan araştırmalar sonucu neredeyse %90 dan fazla oranla müşterilerin, ilk ziyaretlerinde alışveriş yapmadıkları ortaya çıkmıştır.

Potansiyel müşterilerinize ulaşın!

5.Pixel’in yardımıyla kendinize özel hedef kitle yaratın.

Öncelikle özel hedef kitlenizi yaratırken sadece web sitenize ilk defa giriş yapıp alışveriş yapmamış kişileri dahil edin. Daha önceden satış yapan müşterilerinizi dahil etmeyin.

Oluşturduğunuz özel kitlenize yönelik kampanyalar ve reklam çalışmalarıyla onları kazanabilirsiniz. Sonuç olarak bir kere ürünlerinize ilgi gösterdiler.

Eğer birkaç yüz kişiden oluşan bir müşteri kitleniz varsa hali hazırda sizden memnun kalıp alışveriş yapan kitlenize benzer olduğuna inandığınız kitlelere yönelik reklam çıkabilirsiniz.

Oluşturduğunuz müşteri listesi ne kadar hedef kitlenize yönelik olursa reklam kampanyanız o kadar adrese teslim olur.

Kişiselleştirilmiş reklamlar kesinlikle çok daha iyi dönüşler sağlar.

6.Özel Kampanyalar Düzenleyin

Sadece ürün tanıtımızı yayınlamak yerine” 200 TL alışveriş yapana 50 TL indirim” şeklinde ilgi çekici kampanyalar dikkat çekmenizi sağlayabilir. İnsanlara bedava veya ucuz ürün vermek yerine onlara fırsat sunduğunuzu düşünmelerini sağlayın.

Kimse gerçek bir fırsatı kaçırmak istemez.

Yardım Almaktan Çekinmeyin

En kısa sürede en iyi verim almak adına profesyonellerde çalışmak en iyi sonucu verebilir. Efektif bir şekilde reklam vermeyi henüz bilmiyorsanız paranızı ve zamanını en iyi şekilde yönetebilecek dijital reklam ajanslarıyla iletişime geçmeniz size çok daha iyi reklam sonuçları verecektir.

E-Ticaret Danışmanlığı için daha fazla bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bugün sizde en verimli reklam tekniklerini kullanarak E-Ticaretinizi geliştirmek için zaman kaybetmeyin!

Daha fazla bilgi ve sorunlarınız için bize ulaşın.

Etölya Digital