Facebook, İnstagram ve TikTok gibi sosyal medya platformlarında en çok  karşımıza çıkan terimleri Sosyal Medya Pazarlama Terimleri 2023 başlığımız altında topladık.

İster Tiktok’ piyasasında yeni olun, ister, Reels video ile İnstagram hikaye arasındaki fark nedir? diye sorgulayın.

Bu içeriğimizde tüm bu soru işaretleri ortadan kalkacak ve sizi sosyal medya terimlerine daha aşina hale getirecek.

A/B testi Nedir? ve Ne İşe Yarar?

  • Bu içerik size katacakları:
  • Hedef kitlelerinizle daha iyi iletişime geçin.
  • Etkili bir içerikle dijital pazarlama stratejinizi geliştirin.

A/B Testi: Ayrık test olarak da bilinen A/B testi, iki reklam opsiyonunu birbiriyle karşılaştırarak hangi sosyal medya reklamını daha iyi performans gösterdiğini belirler ve o yoldan gitmenize ışık tutar.

AI sohbet Botu: Genel anlamıyla yapay zeka sohbet botudur. Günün her saati müşteri hizmeti sunarak markanız için müşteri etkileşimlerini otomatikleştirmenizi sağlar.

Algoritma: Sosyal medyada pazarlamasında algoritma , kullanıcının davranışlarını anlamak,   kullanıcı deneyimini analiz etmek ve  geliştirmeniz için kullandığı kalıptır.

Avatar: Çevrimiçi bir kullanıcıyı temsil eden, fotoğraf veya resimdir.

Markalı Hashtag’ler: Markalı hashtag’ler, bir marka adı veya kimliği ile ilişkilendirilen özel hashtag’lerdir. Markalı hashtag’ler kullanıcıların markaları sosyal medya platformlarında sohbete dahil etmesini sağlar.

Harekete Geçirici Mesaj: Harekete geçirici mesajlar yani “CTA” (call to action), kullanıcıları web sitenizi ziyaret etmek veya ürününüzü satın almak gibi belirli bir eylemi gerçekleştirmek adına yapılan çağrıdır.

Topluluk Yöneticisi: Bir topluluk yöneticisi, markanız ve hedef kitleniz arasındaki aracıdır. Topluluk yöneticisi, içerik oluşturma ve gönderileri planlama gibi çeşitli çevrimiçi etkileşim türleri aracılığıyla markanızın takipçileri, ortakları ve çalışanları arasında özgün bir topluluk oluşturmaktan sorumludur.

Direct Mesaj: “Dmolarak da geçen bu terimin Türkçesi doğrudan mesajdır. İki veya daha fazla kullanıcı arasında paylaşılan özel diyebiliriz.

Direct Message Pazarlaması: Doğrudan mesaj pazarlaması veya DM marketing, hedef kitlenizle özel olarak ilişkiler kurmak ve geliştirmek için mesaj aracılığıyla kullanılan bir pazarlama stratejidir.

Feed: Takip ettiğiniz hesaplar tarafından gönderilen yeni içeriğin güncellenmiş bir listesidir.

Takipçiler: Takipçiler, hesabınıza abone veya takip eden kullanıcılardır.

Beğeniler: Bir kullanıcı sosyal medya gönderinizle etkileşime girdiğinde ve gönderdiğiniz içeriği onaylamak ve desteklemek için beğen düğmesini tıkladığında beğeniler oluşmuş olur.

Sabitlenmiş Gönderi: Sabitlenmiş gönderiler, Instagram veya Facebook hesabınızın en üstünde sabit ve sürekli görünen paylaşımlarınızdır.

Etiketleme(Tag): Etiketleme veya bir gönderiye bir kullanıcı adı eklemek anlamına gelir.

Konum Etiketi(Geotag): Etiketler, gönderinizin konumunu etiketlemek anlamına gelir. 

Shadow Ban: İçeriğinizin sosyal medya platformunda sınırlandırılması veya kısıtlanması anlamına gelir. Topluluk kuralları ihlal edildiğinde veya içeriğinizin uygunsuz olduğu tespit edildiğinde “shadow ban” yiyebilirsiniz.

Sponsorlu Reklamlar: Sponsorlu reklam, bir kullanıcının özet akışında görüntülenen ücretli bir promosyondur.

Doğrulanmış Hesap(Mavi Tik): Doğrulanmış hesaplar, sayfa adının yanında mavi tik görüntüler. Bu hesaplar ünlülerin, tanınmış kişilerin, medyanın ve markaların özgün sayfalarıdır.

Ayrıca İnceleyin: 5 Adımda Mavi Tik Nasıl Alınır?