Yazı Başlıkları

Sosyal Medya Etkileşimi Arttırmak  Sosyal medyada başarı sadece takipçilerinizi artırmak anlamına gelmez. Hedef kitlenizi yayınlamak ve takip etmek, size gerçekten istediğinizi, yani etkileşimi sağlamaz. Gerçek katılım, proaktif bir yaklaşım gerektirir. Takipçilerinizle etkileşimi ve iletişimi yönetmek, kullanıcıları ve takipçileri markanızın ve muhtemelen müşterilerinizin savunucularına dönüştürmenize yardımcı olur.

Sosyal Medya Etkileşimini Nasıl Arttırabilirim?

Sosyal medya katılımı, kitlelerin sosyal medya içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğinin bir ölçüsüdür. Genellikle bu, toplam görüntüleme yüzdesi olarak gösterilir. Bu, bir ‘etkileşim oranı’ olarak geri döner. Sosyal medya yöneticilerinin kullandığı metriklerden bazıları şunlardır:

Ayrıca inceleyebilirsiniz : Sosyal Medya Reklamlarınızı 6 Adımda İyileştirin.

 • Like’lar
 • Yorumlar
 • Takipçiler
 • Paylaşımlar
 • Retweetler
 • Tıklamalar
 • DM’ler
 • Favoriler

Önem verilmiyorsa, büyük bir takipçi kitlesine sahip olmak size bir fayda sağlamaz. Çok sayıda takipçiniz varsa ancak başka yollarla etkileşime geçilmiyorsa, içerik stratejinizi değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Gösteriş metrikleri harika görünebilir, fakat gerçekten istediğiniz şey işinize yardımcı olan şeyi yakalamaktır.

Sosyal Medyada Etkileşimi Artırma

Artık etkileşimin ne olduğunu bildiğinize göre, sosyal medya kanallarınızda etkileşimi nasıl artıracağınız hakkında konuşalım.

Platformlarınızı anlayın

Her kanalın amacını, o kanalda olması muhtemel olan ve içeriklerini en iyi nasıl tükettiklerini anlamak çok önemlidir. “Bir kez oluşturun, her yerde yayınlayın” eskide kaldı, ayrıca izleyiciler artık buna kanmıyor.

Platformlar Arası Katılım İpuçları

Hedef kitlenizi tanıyın – İçeriğinizi kimin tükettiğini, nerede olduklarını ve onlar için neyin önemli olduğunu bilin. Gönderdiğiniz içeriği inceleyin ve hangilerinin en çok etkileşimi aldığını görün ve geliştirin . Gelişmiş Instagram Analytics , içerik planınızı geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri edinmenize yardımcı olabilir.

Trend olan sohbetlere atlayın – Ödül şovları veya diğer haber konuları gibi trend olan olaylar hakkında yorum yapın. Ayrıca kendinizi bir PR karmaşasına sokmadan önce ekip üyeleriyle konuşun ve tartışmalı olabilecek herhangi bir şey hakkında ek geri bildirim alın.

Aktif izleyici etkileşimi uygulayın – Yorumları beğenin veya yanıtlayın. Anahtar kelime marka ve özgün olmaktır. “Mükemmel!” gibi genel yorumlar zamanla iyi çalışmayacaktır. Algoritma, bunun gerçek olmadığını anlayacaktır.

Instagram etkileşim ipuçları

 •  2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dönen gönderiler Instagram’da sürekli olarak en yüksek katılım oranına sahip . Ürünleri tanıtmak, bir hikaye anlatmak veya hedef kitlenizle referansları paylaşmak için kaydırmalı postları kullanın.
 • Etkileşiminizi artırmak için Instagram’ın Reels video içeriğine odaklanmaya yönelik son geçişini kullanın. Algoritma, Reels video içeriğinin kullanımını teşvik ediyor ve bu tür içerik yayınlayan kullanıcıları ödüllendiriyor. Reels video sekmesinde bulabileceğiniz trend seslere ve formatlara sahip kaydırılan videolar yaparak bu yüksek katılım oranlarından yararlanın.
 • Soru sormak, anket yapmak ve etkileşimi artırmak için bağlantı etiketlerini de kullanabilirsiniz.

TikTok etkileşim ipuçları

 • TikTok’un etkileşim algoritması, kullanıcıları trend sesleri kullandıkları için ödüllendiriyor. İyi ya da kötü, trendlerde olmak erişiminizi artırır.

Facebook etkileşim ipuçları

 • Facebook Live’ı kullanın. Kullanıcıların sabırsızlıkla bekleyebilecekleri düzenli bir ‘gösteri’ yapın. Ortalama olarak Canlı videolar , standart Facebook video gönderilerine göre video başına iki kattan fazla yorum alıyor.
 • Facebook grupları, katılım sağlamak ve aynı zamanda bir kitleden para kazanmaya başlamak için hala harika bir yerdir. Bir markanın Facebook Grubu oluşturmak, etkileşimi artırmanın ve insanları diğer sosyal medya platformlarınıza ve web sitenize çekmenin harika bir yolu olabilir.

Twitter etkileşim ipuçları

 • En son sohbetlere atlamak için popüler kültürü ve memleri kullanın. Twitter’ın aylık 330 milyon kullanıcı erişimi, marka bilinirliğinizi önemli ölçüde artırabilir.
 • GIF’leri kullanın: 3,7 milyon Tweet üzerinde yapılan bir araştırma, GIF’lerin, kullananlar kullanmayanlara göre %55 daha fazla etkileşim oranı aldığını gösterdi.

Harekete Geçme Vakti!

Artık bir sosyal medya etkileşimi hakkında bir çok güncel bilgi edindiğinize göre, bu ipuçlarını hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İçeriğinizi gruplar halinde oluşturun, ardından gönderilerinizi planlayın. Bir gönderiyi veya hedef kitlenizle etkileşim kurma şansını asla kaçırmayın!

Daha fazla bilgi ve sorunlarınız için bize ulaşın.

Etölya Digital