Yazı Başlıkları

Her geçen gün değişen trendlerle birlikte reklam ve tanıtım sektörü daha çok sosyal medya platformlarına kayıyor. İnstagram’da Tanıtım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? yazımızda sektörde son zamanlarda dikkat etmeniz gereken tanıtım tekniklerini inceleyeceğiz.

Facebook, İnstagram vb gibi sosyal medya platformlarında sizlere E-Ticaret siteleri tanıtımlarını yapmak adına daha çok İnstagramı kullanıyorlar.

Ayrıca göz atabilirsiniz: 5 Maddede E-Ticaret Nasıl Gelişir?

Meta Business her geçen gün  geliştirdiği reklam stratejileriyle ve yazılımlarıyla hedef kitleye daha rahat bir  şekilde ulaşmamıza olanak sağlıyor.

Reklam ve Tanıtım İçin İnstagram’ı Kullanmak.

İnstagram’a reklam vermek

Meta Business kullanıcı panelinizden tanımladığınız hedef kitle kriterleri ve doğru verilerle attığınız adımlar sonucu müşterilerinize en kısa sürede ulaşmanızı sağlar.

Ürün veya hizmetinize göre belirlediğiniz doğru stratejiler sonucu her gün iki milyardan fazla aktif kullanıcısı olan İnstagramın reklam potansiyelinize göre yüzbinlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşmanız mümkün.

Son istatistikler ışığında İnstagram’ın günlük kullanıcı sayısı 500 bini geçiyor.

Ayrıca İnstagram kullanıcılarının %72’si bir ürün satın almadan önce ilgili işletme hesabına göz attıkları biliyoruz.

İnstagram’a Daha Etkili Reklam Vermek

Daha etkili bir İnstagram reklamı için etkili ve kaliteli görseller kullanarak ilk adımı atabilirsiniz.

İnstagram’a reklam vermek basit gözükse de reklam ve müşteri analizi, reklamın nasıl verileceği, hedef kitle belirleme gibi önemli unsurların bir araya gelmesi profesyonel adımlar gerektirir.

Bu yüzden gerekli bilgi birikimine sahip olmayan bir işletme veya kişi dijital reklam ajanslarından yardım alması hayati öneme sahiptir.

Dijital Reklam Ajansları Ne İş Yapar?

Meta Business’ta Reklam Verirken Dikkat Etmem Gerekenler

İnstagram Doğru Reklam Stratejileri

Doğru Reklam Stratejisi sizi hem maddi hem de zaman daha çok verim almanızı sağlayacaktır.

Örneğin: Henüz yeni açılan bir E-Ticaret sitesiyseniz veri ve potansiyel müşteri toplamak adına Trafik hedefi reklamlarını seçmeniz sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

Aşağıda Paylaşılan İnstagram Kampanya Hedeflerini Açıklamasını inceleyerek size en doğru stratejiyi belirleyebilirsiniz.

 • Etkileşim Kampanyaları: Markanızı tanıtmak, takipçi, beğeni ve yorum için ayrıca web sitenize potansiyel müşterilerinizi yönlendirmek için kullanabilirsiniz.
 • Trafik: Organik site içi trafiğinizi arttırmanıza yarayan kampanyadır.
 • Mesaj Hedefli Kampanyalar: Ürünlerinizin tanıtılmasına rağmen potansiyel müşterilerinizin sizinle daha çok iletişime geçmesini istiyorsanız bu kampanya türünü seçebilirsiniz.
 • Katalog Satışları: Facebook’a ürün envanteriniz varsa ve İnstagram kullanıcılarıyla da ürünlerinizi paylaşmak istiyorsanız katalog satışları en iyi seçeneklerden biridir.
 • Potansiyel Müşteri Bulma: Instagram kullanıcılarının ad, soyad, telefon ve e-mail adresi gibi bilgilere ulaşmanızı sağlayan seçenektir. Bu seçeneği kullanırken kullanıcılardan hangi bilgileri isteyeceğinizi belirtebilirsinir. Bu bilgileri SMS ve E-Mail pazarlamanızda en iyi şekilde kullanabilirsiniz.
 • Dönüşüm: E-Ticaret sitenizdeki satışları arttırmaya yönelik kampanyadır. Bu kampanya sizi tercih edebilecek kişilere nokta atışı ile pazarlamanızı geliştirir.

İnstagram’da Kullanabileceğiniz Reklam Türleri Nelerdir?

 • İnstagram Fotoğraf Reklamlar

Açıklama metni bulunabilen Fotoğraflı reklam türü İnstagram’da kullanılan en yaygın reklamlardır. 1080 x 1080 yüksek çözünürlüklü ve ilgi çekici parlak bir görsel seçebilirsiniz.

 • İnstagram Video Reklamlar

instagram kullanıcıları video izleme yöneliminde olduğu için fotoğraflı reklamlara göre %45 daha etkilidir. Önerilen video uzunluğu 15 saniye olmakla birlikte 120 saniyeye kadar video paylaşmanız mümkündür.

 • İnstagram Story Reklam

Kaydırmalı Hikaye ya da story izlerken her 3 veya 4 hikayede bir önünüze çıkan ve kullanıcıların dikkatini çekmek için kullanılan harika bir yöntemdir.

 • İnstagram Çoklu Görsel Reklamlar

10 adete kadar art arda görsel paylaşmanıza yarayan reklam türüdür. Ürünleriniz hakkında detaylı bilgi paylaşımı yapmanıza olanak sağlar.

 • İnstagram Koleksiyon Reklam

Ürün bilgileri tek bir içerikte gösterilmesine olanak sağlayan İnstagram reklam türüdür. Kozmetik, moda ve dekorasyon gibi sektörlere daha iyi uyum sağlayabilecek modeldir.

 • İnstagram IGTV Reklamlar

Videoların dikey ve 15 saniye olan reklam türüdür. IGTV akışında kullanıcıların karşısına çıkar.

Sıkça Sorulan Sorular

İnsta Reklamları Onay Süresi Kaç Gündür?

Reklamlarınız en geç 24 saat içinde oynaylanır. Ortalama süre 12 saat olarak belirlenmiştir.

İnstagram Tanıtımlarıma Neden Onay Verilmiyor?

İnstagram Reklamlarınızın kabul edilmeme nedeni genelde; +18, şiddet , yasaklı ürün sigara, alkol,uyuşturucu, kumar gibi, öğeler bulunması halinde onaylanmama olasılığı yüksektir.

İnstagram Reklam Ücreti Ne Kadar?

İnstagram reklam ücretleri kullanıcının oluşturduğu reklam kampanyasının özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Kullanıcı günlük 20 TL ile 500.000 TL arasında değişkenlik gösterebilir. Doğru stratejiler sizi para ve zaman israfından kurtaracaktır.

 

Daha fazla bilgi ve sorunlarınız için bize ulaşın.

Etölya Digital