Yazı Başlıkları

Dijital Dünya’da yer almak adına ücretli reklamlar için ayrılmış bir bütçeniz varsa İnstagram’a reklam vermek doğru bir tercih olabilir.

Hiç merak etmeyin bu yazımızda birkaç kolay adımla instagram reklam hesabı nasıl açacağınız ve instagram’da reklam nasıl verilir? Öğreneceğiz…

 • Kullanıcıların %27’si ücretli sosyal reklamlar aracılığıyla yeni ürünler ve markalar bulduklarını söylüyor. Instagram reklamları 1,2 milyardan fazla kişiye veya 13 yaş üstü dünya nüfusunun %20’sine ulaşabiliyor.

İnstagram Reklam Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

İnstagram Reklam Nasıl Verilir? sorusuna gelmeden önce İnstagram reklamları biraz tanıyalım. Instagram reklam, işletmelerin İnstagram kullanıcılarına sunması adına ödeme yapabilecekleri gönderilerdir.

BURAYA İNSTAGRAM CTA LI REKLAM ÖRNEKLERİ KOYULACAK

Facebook’a benzer şekilde, İnstagram reklamları, kullanıcıların akışları, Hikayeler, Keşfet ve daha fazlası dahil olmak üzere uygulama boyunca görünen reklam türleridir.

Normal gönderilere benzerler fakat her zaman reklam olduklarını belirtmek için “sponsorlu” etiketi içerirler.

Ayrıca bağlantılar, “şimdi iletişime geç” “kayıt ol” gibi CTA (harekete geçirici) düğmelerini ve ürün kataloglarını içerir. Ayrıca normal bir gönderiden daha fazla özelliğe ve ürün detayına sahiptirler.

Instagram Reklam Türleri Nelerdir?

İnstagram reklamı verme işleminden önce aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı türünü gözden geçirip size en uygun İnstagram reklamı seçmelisiniz.

 • Resim reklamlar
 • Hikaye reklamları
 • video reklamlar
 • Dönen reklamlar
 • Koleksiyon reklamları
 • Reklamları keşfedin
 • IGTV reklamları
 • Alışveriş reklamları
 • Reels reklamları

Şimdi aşağıda İnstagram Reklam Çıkma İşleminizi gerçekleştirmek adına İnstagram Reklam türlerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

İnstagram Resimli Reklam Verme

Resimli reklamlar, işletmelerin markalı ürünlerinin veya hizmetlerinin reklamını yapmak için tek resim kullanmalarına olanak tanır.

BURAYA GÖRSEL TEK REKLAM ÖRNEĞİ GELECEK

Tek görselli İnstagram reklamlar, tek bir görselde iletilebilen ilgi çekici görsel içeriğe sahip kampanyalar için çok uygundur. Bu görüntüler, yüksek kaliteli fotoğraflardan veya tasarım ve illüstrasyondan oluşturulabilir.

İnstagram reklam Verme 2023

İnstagram görsel reklamlarda görsellere metin eklemek mümkündür. Ancak İnstagram görsel reklamlarda en iyi sonuç için metinlerin görselin üstüne geçmemesi adına %15 ten fazla metin eklenmemesi gerekir.

İnstagram hikaye reklamlar kullanıcıların Hikayeleri arasında görünen tam ekran resim veya video reklamlardır.

İnstagram Hikayeleri, günlük hikayeleri görüntüleyen 500 milyondan fazla İnstagram kullanıcısı ile uygulamanın iyi görüntülenme oranına sahip reklam türlerinden biridir.

Hikaye reklamlarının etkileşim oranları tüm diğer reklamlardan daha yüksektir. İnstagram hikaye reklam çeşidi tüm mobil cihazlarda ekranı kapladığından ötürü çok daha sürükleyici ve etkileşim oranı çok daha iyidir.

Unutmayın ki en iyi instagram reklamı reklam gibi gözükmeyen ve kullanıcıyı rahatsız etmeyen organik görünümlü reklamlardır.

BURAYA İNSTAGRAM HİKAYE REKLAM ÖRNEĞİ GÖRSELİ GELECEK

Daha çok Affiliate Marketing diyebileceğimiz şekilde yapılan reklam türü diyebiliriz.

Hikaye reklamları İnstagram reklam iletişim araçlarından en etkili türlerden biri olup  fotoğraflar, videolar ve döngüler kullanılabilir. Harekete geçirici mesaj, hikayenin en alt kısmında yukarı kaydırmalı bir bağlantı olarak sunulur veya işletmenin ürünlerine ait linkler paylaşılabilir.

İnstagram Video Reklam Verme

Resim reklamlara benzer şekilde Instagram’daki video reklamlar, işletmelerin kullanıcılara markalarına, ürünlerine ve hizmetlerine daha yakından bakmalarını sağlar.

Akış içindeki video reklamlar en fazla 60 dakika uzunluğunda olabilir, ancak daha kısa videolar genellikle daha etkilidir.

Sosyal Medya Reklamlarınızı 6 Adımda İyileştirin yazımı okumayarak sosyal medya reklamlarınızı geliştirin.

 

BURAYA İNSTAGRAM VİDEO REKLAM ÖRNEĞİ GÖRSELİ GELECEK

İnstagram Carousel Reklam

Kaydırmalı reklamlar, kullanıcıların kaydırarak geçebilecekleri bir dizi resim veya video içerir.

Harekete geçirici mesaj düğmesi veya kullanıcıları doğrudan web sitenize yönlendiren yukarı kaydırma bağlantısıyla hem akış içinde hem de İnstagram Hikayelerinde görünebilirler.

Instagram Carousel Reklam Ne İşe Yarar?

 • İlgili ürünlerden oluşan bir koleksiyon sergileme
 • Çok parçalı bir hikaye anlatımı
 • 10 adede kadar resim veya video paylaşımı

BURAYA KAYDIRMALI REKLAM TÜRÜ GÖRSELİ GELECEK

İnstagram Koleksiyon Reklam Oluşturulması

Koleksiyon reklamları, dönen reklamlar ile alışveriş reklamlarının birleşimidir. Koleksiyon reklamları, ürünleri doğrudan ürün kataloğunuzdan gösterir.

Koleksiyon reklamları, kullanıcıların ürünleri doğrudan reklamdan satın almalarına olanak tanıdığından e-ticaret markaları için en uygun olanıdır.

Bir kullanıcı reklamı tıkladığında, ürün hakkında daha fazla bilgi edinebileceği ve satın almaya devam edebileceği bir İnstagram  Mağazasına yönlendirilir.

İntagram Keşfet Reklam

Keşfet reklamları , platformun, kullanıcıların İnstagram kullanım alışkanlıklarına göre uyarlanmış yeni içerik ve hesapları keşfettiği bir alan olan Keşfet sekmesinde görünür.

İnstagram kullanıcılarının %50’den fazlası her ay Keşfet’e erişiyor, bu nedenle, görünürlük kazanmak için harika bir yer.

İnstagram Keşfet reklamları, Keşfet sayfasında veya konu kanallarında görünmez, bunun yerine birisi keşfet’ten bir fotoğrafa veya videoya tıkladıktan sonra gösterilir.

Kullanıcıların Keşfet sekmelerindeki içerik sürekli değiştiği için keşfet reklamları, işletmelerin alakalı ve trend olan içeriğin yanında gösterilmesine olanak tanır.

İntagram IGTV Reklamları Nedir?

IGTV reklamları, bir kullanıcı akışlarından bir IGTV videosunu izlemek için tıkladıktan sonra oynatılan video reklamlardır. Videolar en fazla 15 saniye uzunluğunda olabilir ve dikey tam ekran görüntüleme için tasarlanmalıdır. (2022 yılında ıgtv instagram tarafından kapatılma kararı almıştır)

İnstagram Shopping Reklamları Nedir?

Instagram Alışveriş reklamları, kullanıcıları doğrudan Instagram uygulamasındaki bir ürün açıklama sayfasına götürür. Daha sonra mobil web siteniz üzerinden satın alabilirler.

BURAYA ALIŞVERİŞ REKLAMLARI ÖRNEK GÖRSELİ EKLENECEK

İnstagram Reels Reklamları Verme

Reels’in başarılı lansmanı ile Instagram bir süre önce Reels içinde reklam verme özelliğini duyurdu.

Reklamlar, Hikaye reklamlarına (tam ekran dikey videolar) benzer özelliklere sahip Reels videoları  arasında gösterilir ve 30 saniyeye kadar sürebilir. Organik Reelsler ile iyi entegre olabilmeleri için ses veya müzik içermelidirler.

BURAYA REELS REKLAMLARI ÖRNEK GÖRSELİ EKLENECEK

İnstagram Reklam Ücretleri 2023

İnstagram reklam maliyetleri 2023 büyük ölçüde çeşitli faktörlere bağlıdır – ortalama veya kıyaslama fiyatı yoktur. Bazı maliyet faktörleri şunları içerir:

 • Hedeflemeniz
 • Sektörünüzün rekabet gücü
 • Yılın zamanı (maliyetler genellikle Kara Cuma gibi 4. çeyrekte tatil alışverişi dönemlerinde artar)
 • Yerleştirme (maliyetler, Facebook ve Instagram’da gösterilen reklamlar arasında farklılık gösterebilir)

Bütçenizi değerlendirmenin en iyi yolu, Reklam Yöneticisi’nde bir taslak kampanya oluşturmak ve bütçe ayarlarınızın istediğiniz kitleye istediğiniz süre içinde ulaşmak için yeterli olup olmayacağını size söyleyecek olan Kitle Tanımı ve Tahmini Günlük Sonuçlar modüllerini aramaktır.

 

En iyi İnstagram Reklam Türü Nasıl Seçilir?

İnstagram reklam türlerini öğrendiğimize göre sırada en iyi reklam türünü nasıl seçebilir?

Bu sorunun cevabını öğrenmeniz adına şirketiniz ve ürününün adına kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır bunlar:

1. Amacınız Nedir? 

Sosyal medya pazarlama stratejinizi göz önünde bulundurarak, İnstagram reklam kampanyanız için en önemli sonucu belirleyin

 • Web sitenize trafik  mi çekmek  istiyorsunuz?
 • Yeni bir ürün için video görüntülemeleri mi almak istiyorsunuz?
 • Yeni bir işletme için marka bilinirliğini artırmak mı istiyorsunuz?
 • E-ticaret satın alımlarını, uygulama yüklemelerini veya e-posta kayıtlarını mı arttırmak istiyorsunuz?

2.Hedef Kitleniz kim?

Kitlenizin alışkanlıklarını ve davranışlarını düşünün. Video izlemeyi seviyorlar mı? Hevesli çevrimiçi alışverişçiler mi? Akışlarında gezinmek yerine Hikayeleri ve Reels’i izlemek için daha fazla zaman harcıyorlar mı?

Kitlenizin organik tercihlerine uygun, hedefleri ve harekete geçirici mesajları olan reklam türlerini seçin.

3.Organik Akışınızda en çok ilgi çeken içerikleriniz neler?

Muhtemelen, organik takipçilerinizin İnstagram reklamlarınızla hedefleyeceğiniz kitle ile pek çok benzerliği vardır. Bu nedenle, hangi tür içeriklerin iyi performans gösterdiğini görmek için organik içeriklerinize bakın ve bu, hangi sponsorlu reklam türü kitlenizde yankı uyandırabileceğine dair iyi bir ipucu verebilir.

Daha detaylı ve daha başarılı bir İnstagram reklam kampanyası için:

Sosyal Medyada Satış İçin Bilmeniz Gerekenler yazımızı inceleyin.

İntagram Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’da reklam yayınlamaya başlamanın en kolay yolu, mevcut Instagram gönderilerinizden birinin tanıtımını yapmaktır. Bu, Facebook’un Gönderiyi Öne Çıkarma seçeneğine benzer.

Etkileşim açısından iyi performans gösteren bir gönderiniz varsa, onu uygulama içinde tanıtmak, gönderinin başarısını artırmak ve sizi henüz takip etmeyen yeni kişilere göstermek için hızlı ve kolay bir yöntemdir.

Bunu yapmak için Instagram’da bir işletme veya içerik oluşturucu hesabına sahip olmanız gerekir . Ayrıca Instagram hesabınıza bağlı bir Facebook İşletme Sayfanızın olması gerekir. ( Meta Business Manager’da Facebook ve Instagram hesaplarınızı nasıl bağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır)

 • Reklama dönüştürmek istediğiniz gönderide Tanıtımını Yap’a  tıklayın.
 • Reklamınızın yayınlanması için tercih ettiğiniz hedef kitleyi, hedefi, bütçeyi ve süreyi seçmeniz istenecektir.
 • Promosyon Oluştur’a dokunun.

Bu kadar! Reklamınız Facebook tarafından incelenecek ve onaylanacaktır. Yayına girdikten sonra, reklamınızın sonuçlarını Instagram profilinizin Promosyonlar sekmesinde takip edebilirsiniz.

Facebook Meta Business Üzerinden İnstagram Reklamı Vermek

Meta Business Manager Nedir? Yazımızı İnceleyin.

1. İnstagram Reklam Kampanyası Oluşturmak

Reklam Yöneticisi’ne gidin ve +Oluştur’u tıklayın.

Öncelikle, aşağıdaki listeden kampanya hedefinizi seçmeniz gerekecek.

2.İnstagram Reklam Kampanya Türleri Nelerdir?

 • Marka bilinirliği: Henüz sizi duymamış kullanıcılar arasında işletmenizin veya ürünlerinizin bilinirliğini artırın.
 • Erişim: Reklamınızı hedef kitlenizde mümkün olduğunca çok kişiye gösterin.
 • Trafik: Tıklamaları web sitenize, uygulamanıza veya başka bir URL’ye yönlendirin.
 • Uygulama yüklemeleri: Kullanıcıların uygulamanızı indirmesini sağlayın.
 • Etkileşim: Reklamınızla ilgili yorumları, beğenileri, paylaşımları, etkinlikleri, yanıtlarını ve teklif taleplerini artırın.
 • Video görüntülemeleri: İzleme olasılığı en yüksek olan kullanıcılardan video görüntülemeleri alın.
 • Forum(Lead) Reklamları: İlgili kullanıcılardan kişisel bilgiler toplayın (örn. e-posta,telefon).
 • Mesajlar: Kullanıcıların şirket hesabınıza mesaj göndermesini sağlayın.
 • Dönüşümler: Web sitenizde veya uygulamanızda satışları veya kaydolma dönüşümlerini artırın.
 • Katalog satışları: Çevrimiçi mağaza kataloğunuzdan satışları artırın.
 • Mağaza trafiği: Kullanıcıları mağaza trafiği oluşumu adına içeriklerinize yönlendirin.

Kampanya Türünü Seçtikten sonra sırada:

3. Harcamak istediğinizi ve kampanyanızın ne kadar süreceğini belirleyin.

 • Günlük bütçe: Her zaman açık olan reklamlar için yararlı olan bir maksimum günlük harcama belirleyin.
 • Ömür boyu bütçe: Kampanyanızın tamamı için net bir bitiş tarihi olan reklamlar için yararlı olan bir maksimum harcama belirleyin

Hedef kitlenizi belirleyin

Bir sonraki adım, kitle hedeflemenizi tanımlamaktır. Bu adımda, Yeni Bir Hedef Kitle Oluşturabilir veya Kaydedilmiş Bir Hedef Kitle kullanabilirsiniz .

Facebook Reklam Hedefleme Nasıl Yapılır? yazımızı reklam hedeflerinizi doğru bir şekilde yapmak adına muhakkak inceleyin.

4. Reklam Yerleşimlerinizi Seçin

Yerleşimler bölümünde, reklamlarınızın nerede görüneceğine karar verebilirsiniz.

 • Otomatik Yerleşimler: Reklamlar, hedef kitlenize en iyi performans gösterme olasılıklarının yüksek olduğu yerlerde gösterilir.
 • Manuel Yerleşimler: Reklamınızın nerede görüneceğini özellikle seçebilirsiniz.
 • Reklamlarınızı yalnızca Instagram’da (Facebook’ta değil) gösterilecek şekilde sınırlamak istiyorsanız , Manuel Yerleştirmeleri kullanarak bunu seçebilirsiniz.
 • Görsel varlıklarınızın her format için optimize edildiğinden emin olun.

5. Reklamlarınızı oluşturun

Şimdi asıl reklamı oluşturma zamanı. Facebook Sayfanızı ve ilgili Instagram Hesabını seçerek başlayın. Ardından, tercih ettiğiniz reklam biçimini seçebilirsiniz.

Ardından, Reklam Öğesi altındaki ayrıntıların geri kalanını doldurmaya devam edin :

 1. Resimlerinizi veya videolarınızı seçin (mevcut bir gönderi kullanmıyorsanız)
 2. Reklam metninizi girin
 3. Bir ödeme seçeneği seçin
 4. reklamınızı inceleyin
 5. Onayla’yı tıklayın

Bu adımda ayrıca harekete geçirici mesaj düğmesini seçecek ve reklamınızı tıklayan kişileri yönlendirmek istediğiniz URL’yi gireceksiniz.

Reklamınızdan gelen dönüşümleri izlemek istiyorsanız ve remarketing yapmak istiyorsanız, Takip bölümünde Facebook Pixselinizi seçmeniz önemlidir.

Web sitenize veya uygulamanıza bağlandıktan sonra, Facebook pixseliniz, reklamınızı tıkladıktan sonra hedef kitlenizin işletmenizle nasıl etkileşim kurduğuna ilişkin bilgileri görmenize olanak tanır.

Hazır olduğunuzda, Instagram reklamınızı başlatmak için Onayla’ya tıklayın.

3 Adımda Meta Pixel Nedir? Nasıl Kurulur? yazımızı inceleyerek Facebook Pixel Hakında Daha çok bilgi edinin.

Evet bu yazımızda İnstagram’da profesyonel bir şekilde reklam vermek için takip etmeniz gereken adımları baştan sona paylaştık. Siz de bu ve bunun gibi yönetimler için alanında uzman ekibimizden yardım almak istiyorsanız Etölya Dijital ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Daha fazla bilgi ve sorunlarınız için bize ulaşın.

Etölya Digital