Yazı Başlıkları

E-ticaret siteleri için SEO web siteleri için en yüksek uzun vadeli getiriyi sağladığını biliyor muydunuz?

Gazetelere ve mağazalara reklam yerleştirmek gibi geleneksel pazarlama biçimlerinin aksine, SEO böyle harika sonuçlar verebilir çünkü web sitenize organik arama yoluyla ulaşan herhangi bir müşteri bunu aktif olarak yapar.

Birçok e-ticaret tüccarı, rekabette öne çıkmak için PPC ve sosyal medya pazarlamasının tek ihtiyaç duydukları şey olduğunu düşünerek hata yapar.

Fakat malesef yanılıyorlar. En başarılı pazarlama kampanyaları SEO, PPC kombinasyonunu ve sosyal medya pazarlama özelliği de, SEO’dur. Yatırım yapabilecekleri online pazarlama en sürdürülebilir şeklidir.

SEO ile Web Site Görünürlüğünü Arttırmak

Bugün, tüm tüketicilerin en az yarısı, satın alma kararlarını bildirmek için çevrimiçi aramaya güveniyor ve neredeyse %20’si arama motorlarını en etkili faktör olarak görüyor. Müşterilerin e-ticaret web sitenizden satın almayı düşünmeleri için öncelikle markanızın var olduğunu bilmeleri gerekir.

 Harika ürünleriniz olsa bile, kimse bilmiyorsa işiniz iyi gitmeyecektir.

SEO, bir markanın görünürlüğünü artırmaya, web sitesi trafiğini ve dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olur.

SEO pazarlamasına yatırım yapmanın, olumlu bir geri bildirim döngüsü oluşturulduğu için hızlı bir şekilde kendini amorti ettiği anlamına gelir.

İşletmenizi ne kadar çok insan bilirse, o kadar fazla satış alırsınız. Satın almalar yapıldıkça, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında  yenilikler ve güncellemeler ortaya çıkar ve web sitesi trafiğiniz her gün artar.

SEO Sürdürülebilir Sonuçlar Üretir

PPC(pay per click) ve sosyal medya pazarlamasından elde edebileceğiniz sonuçlar önemli olsa da, sürdürülebilir olmayabilirler.

PPC reklamınızı kaldırdığınızda veya ürünlerinizi sosyal medyada tanıtmanıza yardımcı olan influencer ile çalışmayı bıraktığınızda, satış oranları hızlı ve dramatik bir düşüş yaşama eğilimindedir.

PPC ve sosyal medya pazarlamasının büyük ölçüde uygulanabileceği inkar edilemezken, sonuçlar kampanyanın aktif olduğu dönemle sınırlı olma eğilimindedir.

Buna karşılık, SEO, sadık uzun vadeli müşteriler oluşturmaya odaklanır ve etkileri, ilk kampanya başlatıldıktan sonra yıllarca hissedilebilir.

Web Sitenizin Organik Trafiğini Arttırmak: yazımızda SEO ve PPC reklamları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Google SEO Hizmetleriyle Nasıl Organik Olarak Üst Sıralara Çıkılır?

İnternetin ilk günlerinden bu yana çok yol kat ettik. Bugün, sadece anahtar kelime doldurma gibi stratejiler artık Google için yeterli değil.

Geçmişte, işletmelerin bir makale boyunca bir anahtar kelimeyi mümkün olduğunca çok kez serpiştirerek, gerçek olmayan blog gönderileri yayınlaması yaygın bir uygulamaydı.

Fakat gelişen Google Algoritmalarıyla birlikte:

Google’ın müşterilerin “yararlı” bulduğu web sitelerini SERP’lerde daha üst sıralarda derecelendirmesidir. Bunu, TO, kullanıcıların web sitenizde geçirdikleri süre, hemen çıkma oranı ve daha fazlası gibi veriler aracılığıyla belirler.

Kullanıcılar, organik arama sonuçları veya SEO aracılığıyla e-ticaret web sitenize geldiklerinde, sunduğunuz şey doğrudan aradıkları şeyle alakalı olduğundan, web sitenizde daha uzun süre geçireceklerdir.

Bu, Google’ın web sitenizi “yararlı” olarak algılamasına katkıda bulunur ve SERP sıralamanızı ve görünürlüğünüzü artırır. Olumlu bir geri bildirim döngüsü haline gelir: Organik SERP’lerde ne kadar üst sıralarda yer alırsanız, web sitenizi o kadar çok kullanıcı ziyaret edecek ve Google, web sitenizi o kadar “yararlı” olarak değerlendirecektir.

Ayrıca E-Ticaret SEO Teknikleri yazımızı inceleyin.

Markanızda Güvenilirlik ve Güven Oluşturun

Anahtar kelime doldurmanın artık çalışmamasının bir başka nedeni de, arama motorlarının spam web sitelerini filtrelemek için gelişmesidir.

Bu, yüksek dereceli sonuçların, kullanıcılar tarafından “yararlı” olarak derecelendirilmenin yanı sıra Google’ın güvenilir ve güvenilir bulduğu sonuçlar olduğu anlamına gelir.

E-ticaret web siteniz bir SERP’in ilk sayfasında yer aldığında, müşterilere Google’ın işletmenize güvendiğini ve bu nedenle onların da güvenmesi gerektiğini söylüyor. Harika bir kullanıcı deneyimi tarafından oluşturulan olumlu geri bildirim döngüsüne benzer şekilde, Google SERP’lerinde üst sıralarda yer almak, müşterilerin markanıza güven duymasına ve güvenilirlik oluşturmasına yardımcı olabilir.

E-ticaret SEO‘nun faydaları saymakla bitmez. Çok yönlü bir çevrimiçi pazarlama yaklaşımından yararlanan herhangi bir işletme, Google Analytics hesaplarındaki satış verilerinden, en yüksek getiriyi sağlayan şeyin organik arama olduğunu söyleyebilir.

Bu, işiniz için geçerli değilse, SEO kampanyanız eski olabilir veya optimize edilmesi gerekebilir. SEO’nun önemini küçümsemeyin: PPC reklamınızın veya sosyal medya kampanyanızın sona ermesinden haftalar ve aylar sonra, SEO hala işiniz için tüm zor işleri yapıyor.

 E-ticaret web sitenizin artan rekabet ortamında öne çıkmasını ve hayatta kalmasını istiyorsanız, SEO’yu ihmal etmeyi göze alamazsınız.

O zaman vakit kaybetmeden başlamanın vakti geldi!

Daha fazla bilgi ve sorunlarınız için bize ulaşın.

Etölya Digital