Yazı Başlıkları

Peki E-Ticaret Başlangıç Rehberi yazımızda sizlere ne sunuyoruz? E-ticaret piyasasının her geçen gün büyümesiyle üreticiler ve satıcılar fiziksel mağaza yatırımı yerine daha çok online pazar yerlerini ve kendi web sitelerinden daha az maliyetlerle satış yapmayı tercih ediyor.

E-Ticaret İçin Gerekenler Nelerdir?

En büyük firmadan tutun da en küçük esnafa kadar sadece kâr amaçlı değil, aynı zamanda sadece bir mahalle semt veya ülkeye satış yapmanın ötesine geçip tüm Dünya’yla E-ticaret yapma ve markalarını duyurma şansını bugün yakalayın.

E-ticaret mağazaları bugün bilinen bir çok pazar yerinde satış işlemini tercih etmesine karşın, satıcılar aynı zamanda pazar yerleri maliyetini düşürmek adına kendi web sitelerinden satış yapmayı da tercih edebiliyor.

Siz de bugün E-ticaret girişimi yapıp ürünlerinizi ve markanızı tüm ülkeye ya da Dünya’ya duyurmak istiyorsanız fakat nasıl yapacağınızı biliyorsanız E-Ticaret Başlangıç Rehberi  yazımızı dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

E-ticaret Yapma Yolları Nelerdir?

E-Ticaret Başlangıç Rehberinde öncelikle E-ticaretinizi hangi yolla yapacağımız karar verelim aslında bu adımda çok fazla kafanızı karıştıracak seçenek mevcut değil. Günlük hayatta bir çok kez karşımıza çıkan ve bu yollarla satış yapmaya çalışan binlerce firma mevcut.

Günlük hayatta aslında bu seçeneklere hepimiz aşinayız o zaman hangi yollarla e-ticaret yapabiliriz? inceleyelim.

E-Ticaret İçin Web Sitesi Mi Pazar Yerleri Mi?

Aklımıza gelebilecek ilk yol bir web sitesi oluşturup ödeme yöntemi entegrasyonu ile kolay ve hızlıca müşterilerimize ulaşmak olabilir.

Bu seçeneğin avantaj ve dezavantajları vardır: Kendi web sitem üzerinden satış yapmanın avantajları bugün online pazar yerlerinde satış başına %20 ye kadar komisyon maliyetleri mevcuttur.

Ve bu maliyet ürününüzün ileri aşamalarda kâr oranına göre çok ciddi bir sorunlar yaratabilir.

Fakat kendi web sitenizin üzerinden yaptığınız satışlarda herhangi bir komisyon ödeme söz konusu değildir.

Kendi web sitem üzerinden satış yapmamın dezavantajı nelerdir?

Başlangıçta marka tanınırlığınız olmadığı için tüketiciye güven vermek adına fiziksel bir dükkanınız da yoksa güven kazanmak problem olabilir.

Ayrıca bugün sıfırdan e-ticaret işine gireceksiniz başlangıçta trafik ve tanınırlık adına reklam vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu işlemlerde sizin için maliyetli olabilir.

Fakat bir kere kuracağınız sistem ile uzun vadede kendi e-ticaret mağazanızı her geçen gün geliştirebilir artan rekabet ve maliyet şartlarında sektörde köklü bir şekilde uzun seneler yer alabilirsiniz.

Unutmayın en iyi yapacağınız yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır.

7 Başlıkta E-Ticaret İçin Web Sitesi Kurmak: yazımızı okumadan geçmeyin.

Sosyal Medya Platformlarından E-Ticaret

Sosyal medya kanallarından doğru hedef kitleye yönelik yapacağınız Facebook Reklamlarıyla İnstagram gibi platformlarda binlerce müşteriye ulaşabilirsiniz.

Fakat şu an ülkemizdeki direkt sosyal medyaya bağlı pazar yerleri açık olmadığı için kapıdan ödeme ya da i ban satışları çok güven verici olmuyor. Bu yüzden ödeme kanallarınızı web sitenize yönlendirmeniz gerekebilir.

Böylelikle yukarıda bahsettiğimiz gibi aktif ve güvenilir bir web sitesi oluşturmanızı öneririz.

Ayrıca Sosyal Medyada Satış İçin Bilmeniz Gerekenler: yazımızı incelemeyi unutmayın.

Dropshipping Yönetimi Nedir?

Son olarak ülkemizde stoksuz satış yöntemi olarak geçen bu yöntem ile satıcıdan alınan ürünü araya kendi komisyonunuzu koyarak tüketiciye ulaştırabilirsiniz.

Dropshipping Yöntemi Dezavantajları:

Son olarak yurt dışından alınan ürünlerin gümrük vergisine tabi olması ya da ülkenin dış ticaret politikalarını takip etmeniz önemlidir. Ayrıca kur farklarını ve kargo sürelerini de göz önüne almalısınız, aksi takdirde para ve zaman kaybının önüne geçemeyebilirsiniz.

E-Ticaret Danışmanlığı veren ajanslardan yardım alabilirsiniz. Bizimle iletişime geçin.

E-ticaret yapmak için satış kanalınızı seçtiyseniz satacağınız ürünleri nasıl seçeceğinize bir göz atalım.

E-Ticaret Yapmak İçin Ürün Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle sağlam bir şekilde piyasaya girmek istiyorsanız hangi ürünü ve ürün grubunu seçmeniz gerektiğini iyi bileceksiniz.

Ürünün tedarik süreci, ürünün kar oranı, ürünün piyasa rekabeti ne durumda ve en önemlisi ürüne talep var mı? gibi soruların cevabını bulmanız hayati öneme sahiptir.

E-Ticaret Ürün Bulma Sürecinde Dikkat Etmeniz Gerekenler (5 Madde)

  • E-Ticaret Trendlerini Takip Edin: Hangi ürünün rağbet gördüğü hangi ürünün popülaritesinin fazla olduğunu istatistiklerle araştırın
  • Rakiplerinizi Kontrol Edin: Pazar yerlerinde bu işi senelerdir yapan firmaları takip edin hangi ürünleri kaç TL ye satılıyor kendinize bir analiz çıkartın.
  • Hedef Kitlenizi Unutmayın: Seçeceğiniz ürün hangi yaş grubuna veya kimlere hitap edecek belirleyin. Pazarlama stratejinizi buna göre temellendirin.
  • Pazarlaması Kolay Ürünler Seçin: Herkesin her şeyi sattığı E-ticaret piyasasında, piyasayı domine etmiş şirketlerin sattığı ürünleri tercih etmek yerine pazarda daha zor bulunan kendinize özgü ürünler seçmeye çalışın.
  • Rekabeti Yoğun Ürünlerden Uzak Durun: Anlık fiyatların düşüp artabildiği bu piyasada olabildiğince rekabeti az olan ürünler seçmeye odaklanın.

En Çok Satılan 8 E-Ticaret Ürünü Fikri 2023 yazımızı size yardımcı olacaktır.

E-Ticaret Yaparken Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

E-Ticaret yaparken rakiplerinizden muhakkak ilham almayı unutmayın, ilk 5 rakibinizi günlük olarak takip edin ürünlerini Google ve sosyal medya gibi mecralarda takipçisi olun. Ayrıca rakiplerinizi web sitesini ve web sitelerinin nasıl tasarlandığını ve satışa yönlendirdiğini incelemeyi unutmayın.

Böylelikle sizin için en uygun fiyat politikasını belirleyerek rakiplerinizle rekabete uygun hale gelin.

E-Ticaret Yapmak İçin Yazılım ve Tasarım

Öncelikle: Fiyat güncellemek, stok kontrolü, yeni ürün giriş gibi parametreleri hızlı ve sorunsuz bir şekilde yüklemeniz şart. Bu işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeniz satışınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Ayrıca sitenizin açılış hızı sitenizin içinde ürün alımı yapılırken kolay ulaşılabilir olması gibi öğeler UX(kullanıcı deneyimi)’i açısından önemlidir.

Site tasarımınızın, şirket logonuzun profesyonel bir şekilde tasarlanması müşteri açısından güvenilirliğinizi ve kurumsal kimliğinizi doğrudan etkileyen elementlerin başında geliyor.

E-Ticaret Yaparken Ödeme Yöntemi Belirlemek

Ürünü belirledik web sitemizi açtık sıra ödeme alamaya geldi. Müşterileriniz için çoğu zaman güvenli ödeme seçenekleri bir E-ticaret sitesinden alışveriş yaparken en öncelikli husustur. SSL ve 3D Secure gibi yöntemler ile müşterilerinize güvenilir bir ödeme sunun.

E-ticaret sitenize ödeme yöntemi eklemek istiyorsanız anlaşmalı bankalara başvurabilirsiniz.  Aynı zamanda dijital ödeme yöntemlerini kullanmanız da mümkün.(Paypal, Paytr) gibi.

Banka/kredi kartı, havale /EFT veya kapıda ödeme gibi ödeme yöntemlerini sunmanız E-ticaret firmanızın daha güvenilir bir imaj çizmesiniz sağlayacaktır.

Evet tüm bu işlemleri yaptıktan sonra E-ticarete başlamak için güzel bir adım atmış olacaksınız. Tüm bu işlemleri ve daha fazlasını sizler için profesyonellerin yapmasını isterseniz bizimle iletişime geçin.

Daha fazla bilgi ve sorunlarınız için bize ulaşın.

Etölya Digital