Yazı Başlıkları

Backlink Nedir? ve Ne İşe Yarar?

Kısaca backlink  web sitenizin diğer web sitelerine verdiği bağlantılar olarak açıklayabiliriz.

Backlink Türleri Nelerdir?

NoFollow ve DOFollow olarak ikiye ayırabiliriz. noFollow linkler sitenize geçmişte herhangi bir etkisi olayan botlar tarafından etki görmeyen linklerdi fakat geçtiğimiz dönemlerde Google noFollow linklere de önemli veremeye başladı.

Dofollow linkler aksi belirtilmedikçe botlar tarafından PageRank değerini aktarır aynı zamanda verilen linki takip eder.

Sitenize alınan backlinklerin sitenize katlı etmesini istiyorsanız DoFollow link almanız gerekmektedir.

Backlink Google Sıralamanızı Etkiler mi?

Google’a göre backlink web siteniz için en önemli üç sıralama faktöründen biridir.

Backlink almak ne kadar önemli gözükse de nitelikli bir şekilde backlink almak çok daha önemli, yerinde ve doğru alınmayan backlink sitenizi üst sıralara çıkarttığı gibi en alt sıralarda gözükmesini de sağlayabilir.

Backlink Neden Önemli?

Backlink alınan site, Google ve diğer arama motorları tarafından içerdiği içerik hakkında daha güvenilir daha yetkin ve nitelikli görülür.

Gelen bağlantı veya geri bağlantı olarak nitelenen bu organizasyon, sitenizde organik olarak büyümeyi ve sıralamayı direkt olarak etkiler. Google doğru backlink alan web sitelerini  kullanıcı için kaliteli içerik ürettiğini kabul eder ve kullanıcının bu sitelerde daha çok vakit geçirmesini amaçlayarak arama motorunda her geçen gün daha üst sıralara yükselmesini sağlar.

Kötü Siteden Alınan Backlink

Nitelikli alanında uzman bir siteden doğru backlink alınarak Google arama motorunda üst sıralara çıkabileceğiniz gibi yüzlerce niteliksiz kötü siteden alınan backlink web sitenizi alt sıralara taşıyabileceği gibi hiç bir faydası olmaz.

Bu yüzden yüzlerce siteden kötü backlink alacağınıza tek bir işini iyi yapan kaliteli site yeterli olacaktır.

Sitenizin alanında yetkin ve kaliteli olduğunu göstermek biraz zaman alabilir, uzmanlara göre backlink süreci optimizasyon açısında en zor konu olarak belirtilmiştir.

Organik veya doğal backlink almak için uzun bir zaman ve çaba göstermeniz gerebilir.

Backlink Nasıl Alabiliriz?

Nitelikli web sitelerinden ücret karşılığı veya ücretsiz temin edebilirsiniz. Doğal olmayan ya da doğal yöntemlerle almanız mümkündür. Fakat her iki yöntemin arama motoru sıralamasında olumlu ve ya olumsuz etkilere sahip olacaktır.

Bu konuyla ilgili olarak dijital reklam ajanslarından yardım almaktan çekinmeyin. Sizleri en kısa sürede en iyi yerlere getirmek için yardımcı olacaklardır.

İyi Backlink Nasıl Alınır?

En önemlisi PageRank yani sayfanın kademesi ve otorite değeri bu iki değerin de yüksek olması halinde alacağınız backlink, sitenizi üst sıralara taşınacaktır.

Yapılan araştırma sonucu web de bulunan sitelerin %65 inden fazlası backlink almamaktadır ve arama motorunda 1. sırada yer alan web siteleri 2-10 arası yer alan sitelere göre x4 daha fazla backlink bağlantısına sahiptir.

Backlink Hakkında Bilgiler

Backlink değeri sitenizin PageRank ve otorite değerini direkt etkiler bu yüzden backlink alınan sitelerin yasaklı site veya illagal site olmaması çok önemlidir.

Örneğin +18 veya bahis sitelerinden alınan backlinkler sitenizin otorite değerini düşürerek ve tekrarı halinde Google iş ortaklığınız sona erebilir.

Alabileceğiniz en kaliteli backlink ise aynı sektörde bulunan ve karşılıklı olarak paylaşılan backlinklerdir.

Bu tip nitelikli ve aynı konu üzerinde odaklanmış sitelerin birbirini linklemesi halinde sonuç çok daha iyi olacaktır.