Yazı Başlıkları

Affiliate Marketing Nedir? ya da Satış Ortaklığı Nedir? başlığımız altında Affiliate Marketing sisteminin avantajlarından, dezavantajlarından ve nasıl çalıştığından bahsedeceğiz.

Satış Ortaklığı Nedir?

Satış yapan şirketlere veya kişilere kampanya, tanıtım ve bağlantılar sayesinde firmaya ve kişilere satış yaptırılması durumudur. Bu süreçte  her iki tarafın iş birliği içinde çalışır ve satış komisyonu yöntemiyle para kazanılır.

Affiliate Marketing Örneği:

Instagram’da veya Tiktok’da gibi platformlarda influencerların veya fenomenlerin paylaştıkları Trendyol veya Hepsiburada’nın link yönlendirmeleri Affiliate Marketing’in en iyi örneklerinden bir tanesidir.
Ayrıca günümüzde Amazon, Trendyol gibi satış yeri web siteleri de affiliate marketing adına örnek gösterilebilir.

Affiliate Marketing Avantajları Nedir?

 • Kurulumu hızlıdır: Bu, özellikle her şeyi hızlı bir şekilde ayarlayabileceğiniz ve bağlı kuruluş ağınızı oluşturmaya başlayabileceğiniz bağlı kuruluş pazarlama platformları kullanıyorsanız geçerlidir.
 • Uygun maliyetlidir: Gelir paylaşımı modeline sahip performansa dayalı bir taktiktir, bu nedenle yalnızca bağlı kuruluşlarınız satış yapmanıza yardımcı olduğunda ödeme yaparsınız.
 • Sonuçları takip edebilirsiniz: Affiliate Marketing‘te en önemli avantajlardan biri sonuçları bir platformda veya Google Analytics’te izleme imkanıdır.
 • Yüksek değerli potansiyel müşteriler edinebilirsiniz:Benzer hedef kitleye sahip bağlı ortaklar bulmak, markanızı doğru kişilere tanıtmanıza ve yüksek nitelikli potansiyel müşteriler edinmenize yardımcı olur.
 • Gelir artışı neredeyse anında görülebilir: Her bağlı kuruluş kampanyası, özellikle zamana duyarlı teklifler için sonuçları hızlı bir şekilde görebilir ve yeni müşterilerin sizden neredeyse anında alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz

Affiliate Marketing Dezavantajları Nedir?

 • Kısa vadeli kampanyalar daha iyi çalışır: Affiliate Marketing, ürün lansmanlarını, yeni koleksiyonları, sezonluk indirimleri, her satış ortağı için özelleştirilmiş teklifleri ve daha fazlasını tanıtmak için harika bir çözümdür. Fakat influencer pazarlamayla karşılaştırıldığında, uzun vadeli kampanyalar pek etkili değildir.
 • Güçlü bir ağ oluşturmak zaman alabilir: Yeni başlıyorsanız, Affiliate Marketing platformlarında güçlü bir profil oluşturmak ve sektörünüze, nişinize, hedef kitlenize ve marka stilinize uygun bağlı kuruluş ağınızı büyütmek biraz zaman alabilir.
 • Bazı satış ortağı firmaları, belirli kısıtlamalar(yüksek komisyon, ceza uygulamaları), uygulayabilir böylelikle daha az para kazanabilirsiniz.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Affiliate Marketing nasıl yapılır? satıcının ürünlerini tüketiciye pazarlamak adına yönlendirmeleri paylaşabileceğiniz bir alana veya hesaba ihtiyacınız vardıri. Aynı zamanda bu yönlendirmeleri takip edecek kilelere ihtiyacınız vardır.

Örneğin: Sosyal medya sayfanız, blog sayfanız ve web siteniz aracılığıyla geniş bir kitleye hitap ediyorsanız Affiliate Marketing yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Affiliate Marketing kanalıyla satış yapmaya isteyen şirketlerle iletişime geçebilir ve size özel link bağlantısı talep edebilirsiniz.

Affiliate Marketing Taraflar Nedir?

Üç taraftan söz edilebilir:

 • Satıcı: İşletme veya Kişi den oluşan taraftır yani ürünlerin sahibi diyebiliriz.
 • Ortak: Müşterilere satıcının ürünlerini satması adına etkide bulunan taraftır. İnfluencerlar veya satış platformu web sitelerin sahipleri ortak tarafına örnektir.
 • Tüketici: Aracının ya da yayıncının satış yollarından etkilenerek satıcının ürünlerini satın alan taraftır.

Özel Satış Linki Nedir?

Özel Satış Linki Nasıl Alınır?

Ürünün veya hizmetin hangi yayınca tarafından satıldığının belirlenmesine yarayan ürün veya hizmete bağlantı sağlayan link türüdür. Özel link sayesinde satıcı yapılan satışa göre satış ortağına komisyon ödemesini yapar.

Ayıca özel link yöntemi dışında yüksek trafiği olan web sitenize satıcıların reklam bannerlarının paylaşımını yaparak gelir sağlayabilirsiniz.

Affiliate Marketing Komisyon Ödeme(Komisyon)Türleri

 •  Tıklama Başına Ödeme: Satıcıya web sitesi ziyareti sağladığınızda tıklama başına maliyet alırsınız. Bu yöntem, diğer seçeneklere göre kazancı düşüktür.
 • Eylem Başına Ödeme: Kullanıcıların form doldurarak iletişim bilgilerini paylaşması veya anket doldurarak firma hakkındaki görüşleri bildirmesi gibi işlemler için kullanılır. Form ve gösterim başı ödeme alınır.
 •  Satış Başına Ödeme: Sizin linkinizi kullanarak alışveriş yapan kullanıcılar için ödeme alırsınız. Bu ödeme, genellikle yüzde olarak belirlenir.

Affiliate Marketing Taraflar Nedir?

Üç taraftan söz edilebilir:

 • Satıcı: İşletme veya Kişi den oluşan taraftır yani ürünlerin sahibi diyebiliriz.
 • Ortak: Müşterilere satıcının ürünlerini satması adına etkide bulunan taraftır. İnfluencerlar veya satış platformu web sitelerin sahipleri ortak tarafına örnektir.
 • Tüketici: Aracının ya da yayıncının satış yollarından etkilenerek satıcının ürünlerini satın alan taraftır.

Affiliate Marketing Ücretleri Nedir?

Platforma bağlı olarak, bağlı kuruluşlara ödediğiniz komisyona ek olarak ödemeniz gereken farklı ücretler olacaktır:

 • Bir kerelik platform kurulum ücreti
 • Aylık abonelik ücreti
 • Satışlarınızdan yapılan komisyon kesintileri

Yani, bağlı kuruluş pazarlamasıyla, sizin için satış yapan bağlı kuruluşlara ödeme yaparsınız ve platform ücretleri ödersiniz.

Bu, 500 Tl ‘lik bir kurulum ücreti, aylık 1000 TL’lik abonelik ücreti olabilir.