Yazı Başlıkları

SEO Hizmeti Nedir?

Genel olarak kısaca “SEO” olarak bilinen arama motoru optimizasyonunu 6 Adımda Başlangıç Seviye SEO Eğitimi yazımızda değerlendiriyoruz. Arama motoru optimizasyonu web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için tasarlanmış bir dijital pazarlama tekniğidir.

SEO’nun Türkçe anlamı Search Engine Optimization dur.

Google’da üst sıralarda yer almak, birçok SEO stratejisinin odak noktasıdır.

Ancak bu teknik, online pazar yerleri ve sosyal medya siteleri gibi bir arama motoru unsuruna sahip diğer platformlara da uygulanabilir.

Web Tasarım ve SEO Arasındaki İlişki

Web sitenizi optimize eden arama motoru söz konusu olduğunda, birçok katman vardır. Google sıralamanız, web sitenizin tasarımından büyük ölçüde etkilenir.

Yüksek değerli blog gönderileri ve bilgilendirici açılış sayfaları gibi sağlam içerik pazarlama stratejileriniz olsa bile, web sitesi tasarımınız da üst sıralarda olmanıza etki edecektir.

SEO tasarımının anahtarı, sitenizin kullanımını kolay, estetik açıdan tutarlı ve hızlı yüklenir hale getirmektir. Tasarımın, kullanıcılara değerli bir deneyim sunarken arama motorlarının yönergelerini karşılaması gerekir.

Arama motorları inanılmaz derecede akıllı hale geldi, bu nedenle çok yönlü bir SEO stratejisi ile stratejik olmak önemlidir.

Google’da Yüksek Sıralamalarda Gözükmek için Site Tasarımınızı Nasıl Optimize Edersiniz?

SEO dostu bir web sitesi tasarlamak, web sitenizin potansiyel sıralamasını iyileştirmek için çok önemlidir.

Bu kuralı göz önünde bulunduracak olursak, sıralamanızı iyileştirmek için web sitesi tasarımınızı optimize etmeniz için  adım adım aşağıdaki başlıkları okuyun.

E-Ticaret SEO Teknikleri Yazımızı Okuyarak SEO’tekniklerinizi bir adım daha geliştirin.

1. Web Sitesini Mobil Uyumlu Hale Getirin

Kullanıcı deneyimi her şeydir! Bu nedenle tüm cihazlar için uyumlu bir deneyim oluşturmak da çok önemlidir.

Çoğu web sitesi başlangıçta masaüstü için oluşturulmuştur, ancak akıllı telefonların ve tabletlerin popülaritesi, sorunsuz bir mobil deneyim bir zorunlu hale gelmiştir.

Sitenizin mobil görüntüleme için optimize edildiğinden emin olun. Mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmak , mobil deneyimin masaüstü deneyimine eşdeğer olması için tüm sayfalara erişimi kolaylaştırır.

2. Web Site Hızım SEO yu Etkiler mi?

Arama motoru algoritmaları, site hızı gibi metrikleri hesaba katar. Sitenizin yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, sitenizin SEO sağlığını o kadar olumsuz etkiler.

Ayrıca site hızınız ne kadar düşükse web sitenizde geçirilen zaman o oranda düşer bu durum E-ticaret siteleri için müşteri kaybı demektir.

Site hızınızı artırmanın birkaç yolu vardır. Sıkıştırma, site hızınızı artırmak için en önemli eylemlerden biridir. Sitenizin medyası sıkıştırılmış ve hafif olduğunda site daha hızlı yüklenir. Görüntüleri optimize etmek için de sıkıştırabilirsiniz.

Bir içerik dağıtım ağının desteğinden yararlanmak, sunucu yanıt sürenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu işlem web sitesinizin hosting düzeyinde yapılabilir ve site hızınızı muhakkak artıracaktır.

Web Site Hızını Denetlemek İçin Araçlar

Site hızı sorunlarınızı değerlendirmekte zorluk çekiyorsanız, Moz ProGTmetrix veya Pingdom gibi özel araçların desteğinden yararlanmanızı öneririz.

SEO Gelişimi İçin 6 Google Eklentisiyle siz de web sitenizi SEO uyumlu hale getirin.

3. Çekici Bir Tasarım Seçin

Sitenizi SEO açısından geliştirmenin bir başka yolu da tasarımı görsel olarak çekici hale getirmektir.

Baştan sona tutarlı bir tema ile çalışın ve daha iyi bir deneyim için dikkat çekici  metinler, resimler ve videolar gibi öğelere muhakkak yer verin.

Tasarım aynı zamanda erişilebilir olmalıdır, özellikle görme güçlüğü çekenler için okunması kolay olmalıdır. Metinler uygun boyutta olmalı ve metinlerin rengi sayfanın arka plan rengiyle çakışmamalıdır.

Ayrıca satır aralıkları da okumaya elverişli ve görsel olarak hizalı olmalıdır.

4. Dahili Bağlantı Ağı Oluşturun

Sayfalar arasında bağlantı kurmak, içeriğinizi daha etkili bir şekilde taramalarına yardımcı olmak için arama motorlarına ek bağlam sağlamaya yardımcı olur.

Web sitenizdeki daha önce oluşturduğunuz sayfalara site içi link bağlantısı verebilirsiniz. Örneğin, “Dijital Pazarlama“yı kapsayan bir blog yazınız varsa daha sonra benzer konularla ilgi bir blog yazısı yazdığınızda bu bağlantıyı tekrar kullanın. Bu hem kullanıcı deneyimi hem kullanıcının sitenizde geçirdiği süreyi olumlu yönde arttırır.

5.Meta Başlıklarınızı ve Etiketlerinizi Güncelleyin

Başlık etiketleri ve meta açıklamalar her sayfada olan öğelerdir ve aramalarda yayınlanır. Meta başlıklarınızı ve etiketlerinizi, hedeflediğiniz anahtar kelimelerle optimize etmek SEO görünürlüğünüz açısından hayati öneme sahiptir.

Tipik olarak, başlık etiketlerini 50 ile 70 karakter arasında tutmalısınız. Meta açıklamalar 165 karakteri geçmemelidir.

Google botlarının sağlıklı  tarama yapabilmesi adına görsellerinizde alt metin kullanmak akıllıca olacaktır. Görselleriniz 5-10 kelime ile tanımlayarak resim alt metinlerinizi oluşturun. Başlık etiketlerinde anahtar kelimelerin stratejik kullanımından da yararlanabilirsiniz.

Ayrıca görsellerinizi yüklemeden önce Türkçe karakter kullanmamaya özen gösterin boşluk yerine “-” kullanın.Örn:  “kirmizi-ayakkabi” gibi. Son olarak görsellerinizi sağdan soldan almayın bu kopya içeriğe girmenizi sağlar.

6. Sayfa İçi Optimizasyona Önem Gösterin

Genel web tasarımınıza ek olarak , uygulamanız gereken birkaç başka sayfa içi optimizasyon tekniği vardır.

Her şeyden önce, geçerli anahtar kelimeleri hedefleyen içerik oluşturmak çok önemlidir. Hedef kitlenizin ne tür anahtar kelimeler aradığını belirlemek için anahtar kelime araştırması yapın ve bu anahtar kelimelere hitap eden içerik oluşturun. Bu içerik blog gönderilerinde ve açılış sayfalarında yayınlanabilir.

Diğer bir sayfa içi SEO tekniği  URL optimizasyonudur. Uygun başlık etiketleme, başlıklarda anahtar kelimelerin stratejik kullanımı ve okunabilirliği artırmak için listelerin kullanımı yer alır. H1 başlığınızda geçen anahtar kelimenizi yazınızın ilk satırında ve anahtar kelime olarak eş anlamlılarını muhakkak kullanın.

Kırık linlleri 404 hatalarını geçersiz yönlendirmeleri fixlediğinizden emin olun bu kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Kimse bozuk bir yolda yürümek istemez.

Son olarak SEO için yazdığınız kadar  kullanıcılarınız için yazdığınızı unutmayın. Kullanıcı bir bakışta içeriğin kaliteli veya boş olduğunu genelde anlar.

O yüzden içeriğinizi değerli hale getirin aynı zamanda anahtar kelime basmaktan  veya arama motorlarını kandırmayı amaçlayan haber sitesi tekniklerini kullanmayın. Unutmayın ki Google’ı kandıramazsınız.

 

Toplarlayacak Olursak

SEO tekniği ve tasarımı günümüzde E-ticaret ve marka bilinirliği açısından en küçük işletmeden tutun en büyük holdinge kadar herkesin ihtiyacı haline gelmiştir.

Bugün siz de uygun SEO tekniklerini öğrenerek markanızı ve kendinize yatırım yapabilirsiniz.

Bu yazımızda 6 Adımda Başlangıç Seviye SEO Eğitimi  başlığı altında sizlere web sitenizde yapmanız ilk yapmanız gereken öğeleri sıraladık,umarız sizler için faydalı olmuştur.

Siz de markanız ve kendi şirketiniz için profesyonellerle çalışmak ve deneyimlerinden yararlanmak isterseniz bize ulaşın.

 

Etölya Digital Team